MASAJIN FAYDALARI NELERDİR?

MASAJIN FAYDALARI NELERDİR?

Rahatlatıcı etkisi bilinen masaj; hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan insana iyi gelmektedir. Masaj sehir hayatının getirdigi sıkıntı ve stres gibi sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olmaktadır. Masajın bagısıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmasından ciltteki kırısıklıkların ve yara izlerinin azalmasına kadar birçok yararı vardır.

Masaj sayesinde kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.
İnsanın nasıl hissettiğini belirleyen, mutlulugun ve askın kaynagı olan hormonlarımız masajdan besleniyor. Boynunuz veya sırtınız tutulduğunda yaptırmaya alısık olduğunuz masaj, aslında ruhunuzu da dinlendiriyor. Masaj sayesinde kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkün. Masaj seansı sonrası vücutta stres hormonu olarak bilinen kortizol düsüyor. Adrenalinin de düsmesiyle vücut rahatlıyor. Yapılan arastırmalara göre kisilerde anksiyete ve depresyon oranının masajla düstüğü ortaya çıkmıstır.

Masaj sayesinde kırısıklıklar ve yara izleri azalıyor.
Steril ortamda ve dogru teknikle yapılan masajların cilt yüzeyinin yenilenmesine yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle Uzak Dogu’ da kadınlar, yüzyıllardır cilt ürünlerini, dakikalar boyunca süren masajla beraber cilde yediriyor. Daha az kırısıklıgın ve pürüzsüz bir cildin sırrı oldugu söylenen masajın, vücuttaki yara izlerinin de onarılmasına yardımcı olduğu arastırmalarda yer alıyor. Masaj ile uyarılan cilt, daha çok kolajen salgılayarak yenileniyor.

Masaj dinlendirir.
Masaja gidenlerin "yorgunlugumu aldı" dedigini duymussunuzdur. Bilim de masajın yorgunluk üzerindeki etkisini onaylıyor. Kasların uzun süre kullanımı veya zorlanması ile olusan fiziksel yorgunluk, masaj ile hafifliyor. Kas aktiviteleri esnasında ortaya çıkan laktik asit ve benzeri biyokimyasallar da yorgunluk hissinin karşılığı oluyor. Masaj hareketleri, sıvazlama ve ovalama kaslardaki bu biyokimyasalların dagılmasına yardımcı olarak bölgesel yorgunluk hissini de hafifletiyor.

Masaj durus bozuklarının düzeltilmesine yardımcıdır.
Masajın postür(durus) bozukluklarında ve omurga saglıgında etkisi de öne çıkıyor. Düzenli olarak yapılan masajın durusunuzun düzelmesine ve daha dik durmanıza yardımcı oldugu bilinmektedir. Hem iskelet hem de kas sistemini hedef alan masaj hareketleri, düzenli seanslarla sonuç verir.

Sindirime yardımcıdır.
Masajın kabızlık ve hazım sorunlarına iyi geldigi yapılan arastırmalar sonucunda ortaya konmustur.

Yasam kalitenizi arttırın
Tüm hayat kalitesine etkisi olan uyku düzeni, masaj ile beraber yoluna koyulabiliyor. Uyku bölünmesi veya uykuya dalmada zorlanma gibi sorunlarda masaj yaptırabilirsiniz.