SAUNANIN VÜCUDUMUZA ETKİSİ

SAUNANIN VÜCUDUMUZA ETKİSİ

Yasamımızın bir parçası olan sauna; zihnimiz ve bedenimiz için rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanında saglıklı bir yasam için gereklidir. Saunayı tanımlamak gerekirse; ısı ve buharın etkisiyle vücuda uygulanan gevseme ve rahatlama hareketleridir.

Saunanın Saglık Açısından Baslıca Faydaları:
Gerekli ısı düzeyi ile yapılan sauna, ilk olarak ter yoluyla vücudun gevsemesine yardım eder. Ter yardımıyla vücudun üzerindeki toksinler temizlenirken diger yandan da içerideki kimyasallar dısarı atılmıs olur. Hem beden hem de ruh saglıgı için son derece yararlıdır.

1- Cilt Bakımına Destek Olur
Eski çaglardan günümüze kadar cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan sauna, alternatif tedavi yöntemi olarak bilinir. Cilt üzerindeki gözeneklerinin açılmasını sagladıgı için hücre yenilenmesi üzerinde de oldukça büyük etkiye sahiptir. Cilt üzerinde olan bir diger etkisi ise kılcal damarlar üzerindeki dolasımı artırmasıdır. Kan dolasımı arttıgı için cilt daha pürüzsüz ve bakımlı görünür. Ayrıca dokuları güçlendirerek kırısık olusumu konusunda da önleyici bir etki sunar.

2- Kaslarınızı Güçlendirir
Yüksek ısıda uygulanan sauna, yağ yakımına katkıda bulunduğu için direkt olarak kaslarınızın yogunluğu üzerinde de fayda sağlar. Kan sirkülasyonunu artırır ve vücudu yeni bir görüntüye kavuşturur. Böylelikle kaslarda yer alan yag oranı dengelendiği için vücudunuz daha estetik ve orantılı görünür.

3- Kalp Saglıgınız Üzerinde Etkilidir
Saunada sıcaklık oranı artıkça kalp atıs hızı da doğrudan artma eğilimi gösterir.
Kalp açısından bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa düzenli olarak yapacağınız sauna seansları ile kalp sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

4- Kalori Yakmanıza Yardım Eder
Saunanın baslıca faydalarından birisi de zayıflama üzerinedir.
Saunanın ısısı arttıkça kalp atısı da artacak ve böylelikle kisinin daha çabuk kilo vermesi hızlanacaktır.

5- Vücut Direncinizi Artırır
Buhar ile yapılan sauna, vücudu nezle, grip veya bronsit gibi bağısıklık sistemini baz alan hastalıklara karsı koruma altına alır.
Verilen yüksek ısı, kan hücrelerinin artmasını amaçlarken diger yandan da virüs ve mikrop gibi çesitli zararlı etkenleri vücudunuzdan uzaklastırır.
Bu sayede hastalıklara yakalanma riskiniz de minimum düzeye indirgenmis olur.

6- Toksinleri Temizler
Dengeli ve düzenli olarak uygulanan ısı islemi, vücudun terlemesine ve kanda yer alan ısının deri yüzeyine çıkmasına yardım eder.
Dolayısıyla yapılan sauna faaliyetleri, vücudun içerisinde bulunan toksinlerin deri ve ciltten dısarı atılmasını saglayarak derinlemesine bir temizlik imkanı tanır.

7- Uykunuzu Düzenli Hale Getirir
Derin ve saglıklı uyku için saunaya gitmek, her zaman için faydalı olacaktır.
Vücudunuza rahatlatıcı bir etki sunan sauna sayesinde, gece boyunca daha kesintisiz ve kaliteli bir uyku süreci geçirmek mümkündür.

8- Stresi Azaltır
Günümüzde sıklıkla yapılan tıbbi arastırmalar, saunanın stres üzerinde etkileyici bir isleve sahip olduğunu belirtir.
Sauna esnasında vücut üzerindeki kaslarda ve sinirlerde gevseme sağlandığı için stres te doğrudan azalma eğilimi gösterir.